اگر کمی با دقت به آمار یک ماه اخیر اداره کل مدیریت بحران استان اصفهان نگاه کنیم متاسفانه خواهیم دید که کوچکترین سهل انگاری هم میتواند جان انسانی را به خطر بیندازد .
آمار یک ماهه اخیر از استنشاق گاز مونو اکسید کربن متاسفانه تعداد از هم استانی های ما جان باختن و تعدادی نیز مصدوم گردیدند .با توجه به توصیه های متعدد باز شاهد سهل انگاری هایی از طرف شهروندان بوده ایم بر این اساس نکاتی در خصوص ایمنی و جلوگیری از حوادث احتمالی خدمت شهروندان عرض می نمایم و درخواست می نمایم با رعایت این نکات دیگر شاهد این اتفاقات ناگوار نباشیم .

کاهش هوا و برودت هوا موجب افزایش استفاده از وسایل گرمایشی می شود و این امر احتمال وقوع گازگرفتگی با مونوکسید کربن را افزایش می دهد. چنانچه شهروندان در این روزها نسبت به روشن کردن وسایل گرمایشی خود اقدام کنند؛ اما این وسایل به صورت ایمن نصب نشوند، جان افراد به خطر میافتد. 
بی احتیاطی و نا آگاهی در راه اندازی وسایل گرمایشی موجب می شود که این وسایل به درستی کار نکند و عدم کارکرد صحیح آن بسیار خطرساز است. بنابراین این وسایل حتما باید از سوی افراد متخصص نصب شود. 

بخاری های گازی، نفتی، شومینه، پکیج، آبگرمکن، موتورخانه و … می تواند منجر به تولید منوکسیدکربن و گازگرفتگی شود، خودرویی که به مدت طولانی در محیط بسته روشن بماند نیز می تواند باعث تولید این گاز کشنده شود. این گاز به دلیل کاهش اکسیژن در محیط به وجود می آید، پس اگر یک وسیله شعله دار در محیطی وجود داشته باشد و راه مناسبی برای ورود هوا نباشد به زودی در آن محل گاز مونوکسید کربن تولید و منتشر می شود.
برخی از علائم گازگرفتگی با مونوکسید کربن شبیه به سرماخوردگی است، این دسته از علائم ممکن است موجب شود که شهروندان متوجه نشوند دچار گازگرفتگی شده اند.
نشانه های اولیه این گاز ایجاد حالت ضعف و سستی در بدن و در ادامه سردرد، درد شکمی، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی و تنفس های سریع و کوتاه است. اگر افراد در این محیط آلوده باقی بمانند دچار حالت تشنج و بیهوشی شده و حتی دچار کما یا مرگ می شوند.
اگر با فردی برخورد کردیم که دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده بود ضمن تماس سریع با اورژانس و آتش نشانی باید او را از محل خارج و به فضای باز منتقل کنیم. 
مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بواست، لذا با کمی دقت می توان از وقوع مسمومیت با مونوکسید کربن جلوگیری کرد. اگر شهروندان از وسایلی که دارای شعله است استفاده می کنند باید به این مورد توجه داشته باشند که حتما یک راه برای گردش هوا در نظر بگیرند. همچنین شهروندان می توانند از هشدار دهنده های مونوکسید کربن استفاده کنند تا در صورت افزایش مونوکسید کربن در محل دستگاه دتکتور در این باره هشدار دهد. 
نقص در سیستم دودکش نیز یکی از عوامل مسمومیت با مونوکسید کربن است، دودکش عایق که داخل دیوار است حتما باید تا قسمت بالایی ساختمان رفته باشد. همچنین حتما باید در انتهای لوله کلاهک H نصب شود. این کلاهک از ورود شاخ و برگ درختان به داخل لوله جلوگیری می کند و علاوه‌ بر آن نیز موجب خروج هر چه بهتر آلاینده ها می شود. 

فهرست