تفکیک زباله در مبدا                                                                                                          ۱۴ اسفند ۱۴۰۱  حمایت از محیط‌ زیست، ارتقای فرهنگ تفکیک زباله و جمع‌آوری و بازیافت زباله خشک
.
شهرداری فریدونشهر در سری پیامهای “فرهنگ شهروندی” این پیام را با موضوع “تفکیک زباله در منزل” به همشهریان فرهیخته و گرانقدر تقدیم می نماید.
.
.
زباله یا پسماند‌تر شامل مواد آلی مانند پوست میوه، پوست سبزیجات، تفاله چای، پسماند‌های غذایی و… می‌شود، اما پسماند خشک پسماندی است که‌ تر بودن را در جنس خود ندارد و قابل بازیافت است؛ مثل کاغذ، کارتن، پلاستیک، ظروف آب معدنی، انواع فلزات و…. پسماند خشک فسادپذیر نیست و عموما قابلیت بازیافت دارد.
در قدم اول بایستی کاهش تولید زباله را داشته باشیم؛ یعنی شهروندان براساس اصلاح الگوی مصرف تا جایی که می‌توانند در کاهش تولید زباله نقش‌آفرینی کنند؛ مثلا هنگام تهیه اقلام مورد نیاز خود از بازار از خرید اجناسی که بسته‌بندی زیادی دارد، خودداری کنند.

همچنین بهتر است به اندازه نیاز روزانه و نیاز مصرفی خود خرید داشته باشند و از کیسه پارچه‌ای در هنگام خرید استفاده کنند تا زباله کمتری تولید شود و این‌ها اقداماتی است که برای کاهش تولید زباله هر شهروند می‌تواند انجام دهد.

در قدم دوم استفاده مجدد مطرح می‌شود؛ مثلا خیلی از ما لوازم مستعمل خانگی داریم، اما کالای جدیدی می‌خریم و کالای قدیمی کلا بلااستفاده باقی می‌ماند؛ در حالی که می‌توانیم آن را در اختیار دیگران قرار بدهیم یا چه‌بسا خودمان از برخی اقلام مجددا و در شرایط دیگری بتوانیم استفاده کنیم و بهره ببریم.

تفکیک زباله یعنی زباله خشک را از زباله‌تر جدا کنیم تا زباله خشک مجددا در فرآیند بازیافت قرار بگیرد و در نهایت به مواد اولیه تبدیل شود و وارد فرآیند تولید شود و زمانی که تفکیک زباله از مبدا رعایت شود زباله خشک کمتری داخل زباله خانگی قرار می‌گیرد در نتیجه زباله کمتری دفع می‌شود و از این طریق در نهایت ما به چرخه تولید، به چرخه صنعت، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک کرده‌ایم.

تفکیک زباله از مبدا باعث اشتغال‌زایی می‌شود؛ به این صورت که کارخانجات و صنایع بازیافتی متعددی در شهر ایجاد خواهد شد و محیط زیست، منابع طبیعی و ثروت‌های ملی حفظ می‌شود و به عنوان مثال کاغذ‌ها از چوب تشکیل شدند وقتی کاغذ بازیافت می‌شود درختان و منابع طبیعی حفظ می‌شود.

همچنین پلاستیک‌ها از نفت خام تهیه می‌شوند و درصورت بازیافت بشکه‌های نفت ما حفظ خواهد شد.

در پایان به تمامی شهروندان توصیه می‌شود جهت بهبود و سهولت عملکرد بازیافت، همچنین کمک به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، تفکیک زباله را در منزل انجام دهند.


☎️ پاسخگوی مطالبات شما شهروندان گرامی هستیم.

فهرست