اطلاعات جغرافیایی فریدونشهر

آب و هوای فریدونشهر

این شهر منطقه‌ای کوهستانی و مرتفع و دارای آب و هوایی نیمه معتدل است که زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل بوده و از بارندگیهای فراوان در طول شش ماه از سال برخوردار است.

فریدونشهر را به درستی شهر چهارفصل و طبیعت زیبا و دیدنی نام نهاده اند .

کوههای سربه فلک کشیده،دشتهای سرسبز و وسیع ،چشمه سارهای زیبا در جای جای این شهر و اطراف آن  همه و همه چشم نواز هر بیننده و هوای پاک  آن روح افزای هر جانداری است.

این شهرستان با بارش حدود ۷۰۰ میلیمتر برف و باران در سال با چشمه سارهای فراوان، کوههای سر به فلک کشیده و آبشارهای طبیعی است.

حداکثر و حداقل دما در نواحی مختلف شهرستان به ترتیب بین (۳۴ + و ۳۸+ سانتیگراد) تا (۳۴- و ۳۸- سانتیگراد) متغیر است.

اقلیم شهرستان به چهار ناحیه تقسیم می شود :

۱ – بسیار مرطوب و خنک با زمستان های بسیار سرد
۲ – نیمه مرطوب و معتدل با زمستان های سرد
۳ – نیمه مرطوب و گرم با زمستان های نسبتاً سرد
۴ –ناحیۀ محدودی با برف های دائمی

راه های ارتباطی فریدونشهر

فریدون‌شهر در کوه‌های زاگرس، حدود ۲۰۰ کیلومتری غرب شهر اصفهان، از شمال به شهرستان فریدن و استان لرستان، از خاور به شهرستان فریدن، از باختر به لرستان و از جنوب به استان چهار محال و بختیاری محدود می باشد.

شهر فریدون شهر را از شمال کوه برآفتاب، از باختر آبادی دربند، از خاور روستای خلیل آباد ( شاه بلاغ ) و از جنوب آبادی برآسیاب در برگرفته اند.در دامنهٔ قلهٔ دیدتْسِری و در حومهٔ جوی دیدخِوی قرار دارد و توسط کوه‌های بلند، تپهٔ تاتاشویلی  و دشت واردیسقِلی احاطه شده‌است.این شهر از سمت شرق به مزارع پیریکیتی، از غرب به کوه تسیخه، از شمال به قلهٔ دیدتْسِری و از جنوب به تپهٔ تاتاشویلی محدود می‌شود.

 

فهرست