استاندار اصفهان در کنگره بین المللی دیپلماسی ملل:اصفهان، نمونه بارزی از قدرت نرم ایران اسلامی است       ۱۸  تیر ۱۴۰۲

استاندار اصفهان گفت: امروز اصفهان، با برخورداری از میراث غنی و ارزشمند فرهنگی، هنری، گردشگری و توانمندی علمی و فناوری نمونه بارزی از قدرت نرم ایران اسلامی است.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان در نخستین «کنگره بین المللی دیپلماسی ملل» گفت: توفیق دارم بعنوان استاندار استان، از طرف مردم فرهنگ دوست، هنرآفرین و خلاق اصفهان حضور مدعوین را در نخستین کنگره بین‌المللی دیپلماسی ملل که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود خیر مقدم عرض نمایم.
وی افزود: استحضار دارید هدف از این نشست، معرفی میراث ارزشمند و فرهنگ غنی ایران، ترویج و توسعه فرهنگ مودت و دوستی میان ملل دنیا و بهره‌مندی از دیپلماسی عمومی در معرفی شایسته توانمندی‌های کشور در میعادگاه هنر و اندیشه، حکمت و معنویت اصفهان است.
استاندار اصفهان اظهار کرد: اصفهان در همه ادوار تاریخ مهد تمدن، خاستگاه هنر و زیستگاه مردان بزرگ دین، هنر و دانش بوده و از دیرباز بسیاری از نوابغ را در خود جای داده است.
وی افزود: این شهرموزه ایران اسلامی همواره کانون گرم و تابنده فرهنگ و تمدن اسلامی بوده است، بدون اغراق باید اذعان داشت که جانمایه حیات اصفهان هنر است و این هنر نشأت گرفته از ایمان مردم است.
دکتر مرتضوی عنوان کرد: امروز در سایه ارتباطات نوین جهانی و پیشرفت‌های چشمگیر در همه عرصه‌ها در هزاره سوم، نزدیکی و تعامل ملل دنیا و انتقال ارزش‌ها با شتاب بسیاری در حال شکل‌گیری است.
استاندار اصفهان ادامه داد: اکنون بسیاری از متفکران و برنامه‌ریزان بین‌المللی محور روابط جهان را مبتنی بر روابط فرهنگی و اشتراکات تمدنی می‌دانند.
وی یادآور شد: در فضای شکننده و بی اعتماد سیاست بین‌الملل و در جهانی که به تدریج فرهنگ‌ها و تمدن‌های بومی و اصیل رنگ می‌بازند ملل دنیا نیازمند شناخت بیشتری از باورهای فرهنگی هستند.
استاندار اصفهان متذکر شد: اشتراکات موجود در فرهنگ‌ها را باید برای روابطی مناسب‌تر جستجو کرد و شناخت.
دکتر مرتضوی ادامه داد: باورهای اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی بیانگر هویت مردمان آن سرزمین‌اند که در طول تاریخ با فراز و نشیب‌های فراوان به دست آمده است.
وی گفت: هم‌اکنون در نظام بین‌الملل دولت‌ها، دیپلماسی عمومی را بعنوان ابزاری مؤثر و کارآمد در پیشبرد اهداف رسمی خود تلقی می‌کنند.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: تبیین ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در حوزه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، علمی، تولیدی، اقتصادی و … همه از کارکردهای موفق دیپلماسی عمومی است.
وی متذکر شد: آنچه امروز در روابط کشورهای نظام بین‌الملل اهمیت بسیاری دارد ظرفیت قدرت نرم آن کشور در فضای بین‌الملل است.
دکتر مرتضوی ادامه داد: استفاده از قدرت نظامی برای کسب استیلا و نفوذ در میان ملت‌ها، دیگر کارایی خود را از دست داده و هیچ ملت متمدن و دارای فرهنگی زیر بار تهدید، ظلم و اشغال نظامی نمی رود.
وی افزود: در جهانی که کشمکش‌های سیاسی همچون سایه‌ای شوم بر سر آحاد جامعه بشری سنگینی می‌کند توسل به دیپلماسی عمومی به دلیل پایداری و اثربخشی بلندمدت در اذهان مخاطبین می‌تواند بعنوان قدرت نرم نقش مؤثری در بهبود اوضاع جهان داشته باشد.
استاندار اصفهان گفت: امروز اصفهان، با برخورداری از میراث غنی و ارزشمند فرهنگی، هنری، گردشگری و توانمندی علمی و فناوری نمونه بارزی از قدرت نرم کشور ما ایران است.
دکتر مرتضوی خاطرنشان کرد:  راهبردی اصلی و کلان مدیریت استان بهره‌مندی حداکثری از دیپلماسی عمومی و قدرت نرم استان در تعامل، توسعه و تقویت روابط در حوزه بین‌الملل به ویژه با کشورهای دوست جمهوری اسلامی است.
استاندار اصفهان گفت: برگزاری چنین رویدادهایی به شایستگی می‌تواند فرصت طلایی معرفی بیش از پیش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اصفهان را که دانشنامه ای از هنر و معماری ایران اسلامی است در عرصه بین‌المللی فراهم نماید و مکمل تلاش‌ها و سیاست‌های راهبردی دولت مردمی در این حوزه گردد.
وی ادامه داد: همچنین در بی‌اثر نمون پروژه‌های ایران هراسی قدرت‌های استعماری و زدودن تصویر مبهم و نامبارک از ایران در جهان می‌تواند نقش آفرین باشد.روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی فریدونشهر

فهرست